De opbouw van ons onderwijs

Wij streven er naar om alle groepen een zo evenwichtig mogelijk pakket van materialen, leerstof en vakken aan te bieden. In dit hoofdstuk wordt in het kort omschreven wat we precies aan wie aanbieden - en waarom.

Zelfstandig Werken

Het zelfstandig werken maakt in alle groepen deel uit van het dag- en /of weekroosters Het zelfstandig werken neemt door de hele school een belangrijke plaats in. Voor de kleuters is zelfstandig werken en zelfstandig keuzes maken een dagelijks terugkerend iets. Vaak zie je dat in de leerjaren erna dit zelfstandig werken wat op de achtergrond raakt. Op de Jozefschool is dat niet het geval.

In de groepen 1 t/m 8 wordt de kinderen geleerd zelfstandig taken uit te voeren. Dit begint in de onderbouw met behulp van een takenblad. Dit is een formulier waarop een aantal eenvoudige opdrachten staat, die de kinderen naar eigen inzicht, tempo en interesse uitvoeren. De kinderen krijgen een weektaakformulier waarop opdrachten staan, die ze op school zelfstandig moeten maken. Zo leren we de kinderen zelf verantwoordelijk te zijn voor hun school- en huiswerk. Ze oefenen met het plannen van werk en leren hun tijd effectief te gebruiken. Deze vaardigheden komen in het voortgezet onderwijs uiteraard ook van pas. Door het frequent inroosteren van zelfstandig werken komt er voor de groepsleraar bovendien tijd vrij om in de eigen groep individuele leerlingen of groepjes kinderen extra te begeleiden. Het schept ruimte voor Zorg op Maat.

Zelfstandig leren als werkhouding

Hier ligt het accent op het uit je zelf willen leren en zelf verantwoordelijk willen zijn voor het resultaat. 

Op school krijgen jongeren hier niet veel kansen voor. Buitenschool komen ze hier veel meer mee in aanraking, ze krijgen veel meer kansen om deze houding te ontwikkelen. Te denken valt aan baantjes, taken thuis, de sportvereniging enz. Ze worden geacht bepaalde beslissingen te willen en te kunnen nemen. 

Op school zouden de leerlingen hier ook meer gelegenheid voor moeten krijgen. Om leerlingen meer uit zichzelf te laten leren moeten ze meer zeggenschap over hun schoolse situatie krijgen, meer eigen keuzes moeten kunnen maken. Dit leidt tot meer eigen verantwoordelijkheid en betrokkenheid bij het eigen schoolwerk. 

Door het aanbieden van de leerstof op verschillende niveau’s en met een grote hoeveelheid aan materialen zullen alle vormen van intelligentie geprikkeld worden. De leerlingen worden uitgedaagd tot optimale prestaties. 

Onderdelen bij deze uitdagende leersituatie zijn:

Gedifferentieerde instructie.

De thema tafel waarop kinderen hun eigen tentoonstelling kunnen inrichten.

De kieskast met zeer veel voor de kinderen aantrekkelijk en uitdagend zelfcorrigerend (spel)materiaal . 

De mag-opdrachten van de weektaak.

Computers om m.b.v. aanwezige programma’s te werken aan werkstukken of spreekbeurten.

Groep 1 en 2

Jongste en oudste kleuters zitten op de Jozefschool in dezelfde groep. Door deze combinatie leren de kinderen veel van elkaar, wat de sociaal emotionele ontwikkeling ten goede komt.

Er is veel aandacht voor gewoontevorming en regelmaat. De kinderen leren al spelend, waarbij de leerkracht een sturende rol heeft. Er wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de individuele ontwikkeling van de kinderen. Daarbij bieden we allerlei speelse activiteiten aan, die voorbereiden op het  lezen, rekenen en schrijven in groep 3. 

Meestal werken we in de kleutergroepen vanuit de kring. Daarnaast wordt gespeeld en gewerkt aan tafels, in de hoeken (leeshoek, knutselhoek, verkleedhoek etc.), in de speelzaal en op het schoolplein.

In de groepen 1 en 2 richten we ons op de belangstelling en de ontwikkeling van het kind, aan de hand van thema’s als: de seizoenen, de dokter, Sinterklaas, de winkel enz. Op een speelse manier leren de kinderen hoe hun wereld in elkaar zit. Er is veel aandacht voor taalvorming, omdat dit de basis voor veel ander leren is. We werken met het “Ik & Ko” taalprogramma voor de groepen 1 en 2 en de voorloper van de “Leeslijn”.

Doelstelling: De optimale ontwikkeling van de Taalvaardigheid van kinderen aan het begin van hun schoolloopbaan.

Bij Ik & Ko komen onderstaande uitgangspunten bijna bij iedere les aan de orde.

Uitgangspunten:

Interactie tussen de leerkracht en/of de kinderen onderling verbeteren.

Uitgebreide differentiatie taalontwikkeling voor alle kinderen.

Actief leren van woorden.

Interactief voorlezen

Talig omgaan met themahoeken 

De oude werkhoeken veranderen in speelwerkhoeken waarin Ko een hoofdrol speelt. 

B.v. een huiskamer- ,slaapkamer-, badkamerhoek. Maar ook een atelier of een werkplaats komen aan de beurt. De kinderen leren zich met Ko heel goed te uiten. Hij is van alles voor de kinderen. Uitgegaan wordt veelal van de non-verbale taalontwikkeling, die vervolgens weer uitmondt in een verbaal vraag en antwoordspel tussen de kinderen en/of de leerkracht.

Werkwijze: 

Thematische benadering waarbij in kleine groepjes in vele vormen gewerkt wordt. Ook de inbreng van de kinderen is hierbij van groot belang

Voor al deze activiteiten zijn veel materialen beschikbaar.

Om ook aan de wettelijke eisen van het ministerie te voldoen is er telkens een koppeling met de kerndoelen voor taal. 

Mogelijk neveneffect van het werken met Ko zou kunnen zijn dat de taalvaardigheid van de kinderen meetbaar beter is geworden.

Ter ondersteuning van de taalontwikkeling en als stimulans om te lezen gebruiken we verteltassen. Rondom een prentenboek wordt telkens een tas gemaakt, die aan de buitenkant al laat zien, door fraaie versieringen, welk boek erin schuil gaat. Naast het boek bevinden zich in de tas allerlei attributen die het lezen van het boek tot een complete taalbeleving maken. Zo zijn de hoofdfiguren uit het verhaal in pluche vorm bijvoorbeeld aanwezig. 

De verteltassen worden uitgeleend aan de ouders om zo thuis samen met hun kind op een intensieve manier een boek te bleven. 

We vinden het belangrijk dat we met ons onderwijs zoveel mogelijk aansluiten bij de ontwikkeling van een kind. Vanaf de start op onze school zoeken we naar verantwoorde doorstroming van de ene groep naar de andere. Met name de leerlingen die in de periode oktober – december als vierjarigen instromen verdienen hierin extra aandacht. We voeren daarom regelmatig observaties uit om te kunnen bepalen welk moment van doorstromen naar een volgende groep het beste bij het kind past. Dit kan per kind dus erg verschillend zijn omdat de individuele ontwikkeling hiervoor maatgevend is. Uiteraard overleggen we altijd met u over de te nemen stappen in dit proces.

Groep 3 tot en met 8

Vanaf groep 3 werken we meer methodisch. Groep 3 hanteert tot aan de kerstvakantie een "vrij rooster", waardoor de overgang van de kleutergroep naar groep 3 wordt opgevangen maar waarbij het spel ook nog de nodige aandacht krijgt. De inrichting van de lokalen is echter anders dan in de kleutergroepen: het ‘speellokaal’ is een leslokaal geworden.

In het lesrooster (groepsmap leerkracht) wordt globaal weergegeven hoeveel tijd we per week aan de verschillende vakken besteden. Het gaat hier om gemiddelden die enigszins per leerjaar kunnen verschillen. We gaan uit van een lessentabel van 24 uur per week voor de groepen 1 tot en met 4 en van 26 uur per week voor de groepen 5 tot en met 8.